menu

wtorek, 17 stycznia 2012

XV Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim

Dziś w Rzeszowie obchodzone są centralne uroczystości (dopiero XV) Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim. Z tej okazji, trzem osobom z Podkarpacia wręczono Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (חסיד אומות העולם) za ratowanie Żydów podczas II Wojny Światowej.
Oprócz spotkań, wykładów i kazań poświęconych relacjom Chrześcijaństwa z Judaizmem dialog odbywa się także na płaszczyźnie kulturowej. W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa otwarto wystawę zdjęć Edwarda Janusza z lat 1865 - 1945 przedstawiających społeczność żydowską w Rzeszowie. A dziś wieczorem w Filharmonii Podkarpackiej wystąpi Joseph Malovany. W wielu podkarpackich miastach zaplanowano podobne wystawy i spotkania.
Rzeszów, przed wojną, nazywano "MojRzeszów" - co miało obrazować liczbę Żydów mieszkających w tym mieście. Niestety, tylko garstka przeżyła hitlerowską okupację i Holocaust.
Tablica pamiątkowa na ścianie bożnicy w Rzeszowie

 10 (a tak na prawdę, o wiele więcej) Przykazań.
Synagoga w Pradze
Poniżej Shnirele Perele - dzięki wykładom z Julią Makosz, tekst znam na pamięć - a śpiewając, czy też melorecytując go, podwyższyłem sobie o pół stopnia ( z 4,5 na 5,0) ocenę z przedmiotu Jidyszkajt: język i kultura Żydów aszkenazyjskich.  To, oczywiście było dawno i nieprawda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Szukaj na tym blogu

Najczęściej czytane w tym tygodniu