menu

niedziela, 15 maja 2011

Geburtsort: Lauban

Zaczynam mały cykl sentymentalny. Na początek - Początek, czyli kilka zdjęć miasta, w którym się urodziłem.
Co ciekawe, w niektórych dokumentach mam wpisane Lubań Śląski, w innych tylko Lubań, a ukryta opcja niemiecka używa nazwy - Lauban.
 ... choć spacerując po Rynku miałem wrażenie że ta opcja niemiecka wcale nie jest taka ukryta ;)
... ale nie tylko niemiecka opcja jest tu widoczna. W historię Lubania wplecione są losy niemieckie (pruskie i saksońskie), czeskie i polskie. I nie trzeba być znawcą, by poczuć to nawet podczas krótkiego spaceru. Warto pamiętać, że dotyczy to bardzo wielu polskich miast i miasteczek.
I znów zegar :) ten w przeciwieństwie do wrocławskiego - w trakcie renowacji. A z Rynku widać wieżę neogotyckiego kościoła Świętej Trójcy.
Przez Lubań prowadzi Via Regia - dawny szlak handlowy (ale i kulturowy) z Hiszpanii do Rosji. Od paru lat trwają prace mające na celu przywrócenie temu szlakowi symbolicznego wymiaru jedności europejskiej. Via Regia jest też częścią pątniczej Drogi Św. Jakuba.
...

1 komentarz:

  1. http://bartoszewicz.blogspot.com/

    Witam, nasza redakcjia wybrała twój blog w ramach programu Travel Avenue Favorite blog 2011. Czy możesz wysłać mi twój adres e-mail, postaram się wytłumaczyć w sposób bardziej szczegółowy, co to oznacza?
    izabela@travelavenue.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Szukaj na tym blogu

Najczęściej czytane w tym tygodniu